מסע זן יפני - סורנטו חופשות בריאות

" כמו ענן בודד שנסחף ברוח, לא הפסקתי גם – איני זוכר מאיזה שנה – לחשוב על נדודים"

מתוך: מאצ'ו באשו, הדרך הצרה לאוקו, הוצאת חרגול

" והייתי רוצה לטיל יום אחד בנופים יפניים. כדי להעמיק את הידיעה. בכלל, אני מאמינה שיום אחד אפנה מזרחה, כדי למצוא שם בחיי היום יום אותו הדבר שכאן אני חווה אותו כיוצאת דופן."

מתוך: השמיים שבתוכי, יומנה של אתי הילסום

יפן, ארץ השמש העולה, הסמוראים, אומנויות הלחימה וטקס התה, פריחת הדובדבן וטכנולוגיה עילית, רכבות מהירות, קרבות הסומו ומדיטציית הזן, רחובות טוקיו הרועשים והמוארים בניאון ושבילי המקדשים הטחובים בהרים, סושי ומנות ים מפתות וקינוחים שכמו נלקחו מהמוזיאון, היא מדינה מושלמת לטיול של כל החושים.

טיול ביפן הוא מסע רוחני ואישי, הליכה בשבילי חוכמת הזן להתבוננות, גילוי ופיתוח מיומנויות אומנות החיים, חשיפה לתרבות, מנהגים, נוהגים, מאכלים, טקסים ואורח חיים מסקרן, מסתורי ומרהיב באסתטיקה וביופי שלו ופעמים רבות במוזרות שלו עבורנו, חשיפה לנופים וחיים המבוססים על אחדות עם הטבע והנוף ומגוון גירויים לכל החושים.

טיול ביפן מאפשר חוויה בלתי נשכחת, כובשת, חודרת, משמחת, קלילה ומהורהרת כאחד. חוויה שתשפיע לטובה על הדרך בה נמשיך לנהל את חיינו כשנחזור.

האביב ביפן מתחיל במחצית השנייה של פברואר ואז גם אנחנו נצא לדרכנו. זו העונה המשמעותית ביותר והחווייתית ביותר ביפן כשבשיאה חגיגות פריחת הדובדבן.

"כפר הררי
לעת ערב באביב
באתי וראיתי
פרחי דובדבן נושרים
לקול פעמון השקיעה"

שיר של הנזיר נואין הושי, מתוך תמונות מחמש עונות, ישראל תמרי


המחיר כולל:

 • טיסות הלוך ושוב עם חברת קתאי פסיפיק
 • מיסי נמל ודלק
 • העברות בתחבורה פרטית וציבורית כפי שמפורט בתוכנית
 • 10 לילות בחדר זוגי במלונות המפורטים בתוכנית
 • ארוחת בוקר וארוחה נוספת במהלך היום (צהריים או ערב) כפי שמפורט בתוכנית
 • כניסה לכל האתרים כפי שמפורט בתוכנית
 • הנחיות, שיחות ותרגולי זן – מיינדפולנס יומיים על פי תוכנית הטיול
 • מלווה קבוצה מצוות סורנטו ומדריך טיולים וזן – מיינדפולנס דובר עברית מהארץ
 • מפגש קבוצה: הנוסעים מוזמנים למפגש קבוצה כשבוע לפני מועד יציאת הטיול. פרטי המפגש ימסרו טלפונית ע״י סורנטו

המחיר אינו כולל:

 • הוצאות אישיות
 • מס עירוני
 • ביטוח רפואי ומטען
 • טיפ למדריכים הישראלים והמקומיים
 • ויזה (במידת הצורך)
 • כל מה שאינו מופיע ב"מחיר כולל"

המחיר:

מחיר הרשמה מוקדמת עד ה – 01.12.17: 5,990$ לאדם בחדר זוגי

החל מ- 02.12.17 ועד ה- 01.01.18: 6,490$ לאדם בחדר זוגי

החל מ- 02.01.18 ועד יציאת הסדנה: 6,890$ לאדם בחדר זוגי

תוספת ליחיד בחדר זוגי: 780$

דמי ביטול:

מרגע ביצוע ההזמנה עד 90 ימי עבודה לפני היציאה – 150$ דמי ביטול לנוסע
מ-89 ימי עבודה עד 60 ימי עבודה לפני היציאה – 700$ דמי דיטול לנוסע
מ-59 ימי עבודה עד 14 ימי עבודה לפני היציאה – 80% מערך ההזמנה
מ-13 ימי עבודה עד מועד היציאה וכן אי הגעה (NO SHOW) – 100%% מערך ההזמנה)

הערות:

 • מספר המקומות מוגבל
 • הטיול מותנה במינימום 10 נרשמים
 • סורנטו תיירות ונופש שומרת לעצמה את הזכות לבצע שינויים במהלך החופשה
 • כל תוספת עתידית במחירי היטל הדלק שתחול עד יום הכרטוס, תגבה התוספת מהלקוח
 • דרכון הנוסע חייב להיות בתוקף של למעלה מחצי שנה מיום הנסיעה
 • על הנוסע לוודא כי ברשותו ויזה ליעד (במידת הצורך)
 • על הנוסע לוודא כי ברשותו ביטוח בתוקף
 • ייתכנו שינויים מסיבות שאין למארגן שליטה עליהן

תוכנית הטיול שלנו היא עשירה, הדוקה ומפורטת. מימוש התוכנית תלוי בגורמים שאין לנו תמיד שליטה עליהם כמו מזג אוויר, עומסי תנועה בלתי צפויים, סגירה של אתרים וכו'. לפיכך יתכנו שינויים מסוימים על פי התפתחויות בזמן אמת.


 • יפנית
 • 04:31 (GMT 9)
 • YEN
 • A

איפה נלון?

הלינה במלונות ביפן היא חוויה בפני עצמה. מצד אחד-חדרים מאובזרים ומוקפדים, כאילו מישהו נמצא אתנו בחדר וחושב על כל דבר שחסר. שירות אדיב ועניני. מצד שני, אנחנו עשויים למצוא את עצמנו בחדרים קטנים יחסית למה שאנחנו רגילים. נזכור שזו התרבות היפנית ולא דרך שלהם ל"עשות עלינו קופה". הסתפקות במה שצריך, ללא בזבוז וללא הגזמה (וגם צפיפות אוכלוסין בערים הגדולות…) זה חלק מתרגול הזן. ניתן לחוויית החדרים היפניים ללמד אותנו עוד משהו על התרבות הזו ועל תחושתם של אנשי עסקים ונוסעים ביפן שחווית המלונות היא חלק מהמסע שלהם. בערים אוסקה, קיוטו וטוקיו נישן במלונות מודרניים בדרוג ארבע כוכבים. בהר קויה והקונה נחווה משהו קצת שונה (פרטים להן). יפן מציעה עוד אפשרויות מגוונות כמו מלונות קפסולה (חדר מאובזר אליו נכנסים בשכיבה והוא בגודל המיטה פלוס קצת), מלונות אהבה לאלו שמעדיפים מערכות יחסים לא מחייבות או רוצים להוסיף ריגושים לחיי האהבה שלהם ולינה מסורתית מגוונת.

המלונות בהם נלון
אוסקה: Hotel Monterery La Soeur Osaka
קיוטו: Rihaga Royal Hotel
הר קויה: בהר קויה אנחנו נלון במקדש זן ונחווה את הזן בכל החושים. החדרים יהיו מסורתיים, הארוחה תהיה צמחונית והשקט יהיה בכל מקום. המקדש בו נלון הוא: Ekoin Temple
הקונה: בהקונה נישן במלון חדיש עם נגיעות מסורתיות, בריכת מי מעינות חמים ונוף להר פוג'י (בכפוף לראות). שם המלון: Hotel Green Plaza Hakone
טוקיו: חזרה לעיר, מלון מודרני. East 21 Tokyo


זיו סגל

זיו אוהב מסעות בעולם, מסעות רוחניים ומסעות אישיים. בעיקר הוא אוהב לשלב בינהם. מאמין שכולנו יכולים להשתנות, להתנקות מרגשות שליליים ופעולות מעכירות בחיינו ולהתקרב אל הנקודה שבא נחייה את הקול הפנימי שלנו ונחוש מאושרים ומשמעותיים.
מסע משולב הוא חוויה רב מימדית, עמוקה ורחבה. מסע משולב מחבר גוף ונפש, אני ורבים, משנה ומעצב תפיסת מציאות, מאפשר הבנות ותובנות, מאפשר החלטות, בחירות ושינויי כיוון. מסע משולב מאפשר חווית טיול טוטאלית מעבר למה שאנחנו יכולים לצפות או לדמיין, כזו שמעבירה אותנו למקום חדש, מעבר למסגרות, הגבולות, והתפיסות שסגרנו את עצמינו בהן.
זיו מטיל בעולם כבר יותר מ-30 שנה, עם משפחתו ולבד והפך את חווית הטיול לחלק אינטגראלי מחייו.
בעל תואר ראשון במדעי הרוח ותואר שני במנהל עסקים. מוסמך להנחיית מדיטציה, דמיון מודרך, מיומנויות כתיבה ושפה. מאסטר NLP ו-TLT.
מיישם "חיים משולבים": מרצה בכיר במסלול האקדמי של המכללה למנהל, בית הספר למנהל עסקים. מלמד קורסים על שוק ההון והשקעות בוול סטריט במקביל לקורסים על בחירה וניהול קרירה ופיתוח מיומנויות אישיות. מנהל ואסטרטג השקעות בוול סטריט. מנהל למדא, הקליניקה לחינוך פיננסי. מעביר קורסים, סדנאות וסמינרים על אימון התודעה, תהליכי ומיומנויות שינוי. מנחה קבוצות ומנטור אישי.
מדריך טיולים ליפן ברוח הזן בחברת סורנטו.


24 לפברואר – המסע מתחיל, טיסה מתל אביב לאוסקה בחברת קתאי פאסיפיק

"ושוב מתחילים
שבעה ימים נפלאים
של אביב."
סאיצ'י ימגוצ'י

25 בפברואר אוסקה – ברוכים הבאים ליפן | לפתוח את התודעה לקשת רחבה של חוויות

נוחתים ביפן בנמל התעופה הבינלאומי של אוסקה. ההתרגשות מתחילה. נסיים את תהליכי ביקורת הדרכונים ואיסוף המזוודות וניסע למרכז העיר אוסקה, העיר השניה בגודלה ביפן.
במהלך הנסיעה למרכז העיר אוסקה, שנמשכת כשעה, נתרגל מדיטציה לערנות והתמודדות עם עייפות הטיסה והג'ט לג ומדיטציה לריענון ופתיחות לקראת חווית הטיול. נשוחח על המסע הצפוי לנו.
אחרי ארוחת צהרים בה נתחיל המפגש שלנו עם טעמיה של יפן, נצא לסיור ברחובותיה המרכזיים של אוסקה, לרבות רחוב דוטונבורי המפורסם, בעבר רובע השעשועים של אוסקה, המשתרע לאורך כ-2 קילומטר במקביל לגדה הדרומית של תעלת דוטונבורי. בשיטוטינו נפגוש דוכני אוכל רחוב, חנויות לממכר מוצרים יפניים מסורתיים, חנויות מודרניות ובעיקר את אווירת הרחוב והעיר היפנית על גווניה שבין סמטאות צרות ורחובות שקטים לבין המולת רחוב מוארת בשלטים ומוצפת ריחות וצבעים.

"צלונים;
קדרות ברחוב בתי
הקולנוע"
סאישי ימגוצ'י (נכתב על רחוב דוטונבורי)

במסע הרגלי שלנו באוסקה נתחיל להבין ולחוש מי זו יפן באיזון המושלם שבין עיר מסורתית לעיר מודרנית שהיא גדולה, אבל עדיין לא כמו טוקיו. הסיור יאפשר לחושים שלנו להסתנכרן עם החוויה היפנית. וזו רק ההתחלה.

    

בשעות הערב המאוחרות נגיע למלון. נפגוש את החדרים היפניים שלנו על האבזור המיוחד שלהם והגודל הפונקציונאלי. מי שלא יצנח על המיטה לשנת לילה עמוקה ושלווה ו/או יהיה רעב גם אחרי נשנושי דוטונבורי יוכל לצאת לנשנש משהו באזור המלון.
לילה יפני ראשון. מחר נוסעים לקיוטו.

26 לפברואר קיוטו – שלושה מקדשים ושוק

היום נבקר בשלושה מקדשים בודהיסטים ייחודיים ונכיר את הדומה והמייחד את המקדשים. נתוודע אל הזן – בודהיזם ותרגול הזאזן (ישיבת מדיטציה). בין המקדשים נבלה את הצהריים ברחובות שוק נישיקי בהם ניתן לשוטט בין דוכני מזון, דוכני ממכר מוצרים יפניים, לרבות דגים ופירות ים, ממתקים, תה ירוק, סאקה, כלי מטבח ומוצרי תרבות ופולקלור. ננשנש את ארוחת הצהריים בין דוכני השוק וה"חזקים" יוכלו אף להוריד כוס סאקה או שתיים… אנחנו לא נוהגים…

מקדש הזהב – קינקאקו ג'י: מקדש זן בצפון טוקיו ששתי הקומות העליונות שלו מצופות זהב. המבנה המרשים צופה אל אגם גדול וזו פתיחה מרשימה לסיור המקדשים שלנו. המקדש שייך לזרם הרינזאי זן. נסייר במקדש ובגנים, נשמע הסברים ונתחיל לחוות את חווית הזן.

גן הזן – סלעים המפורסם בעולם במקדש ריואן ג'י (מקדש הדרקון השליו) | שיחת בוקר

אחרי שנשטפנו בזהב, נעבור למקדש ריואן ג'י בו נמצא גן הסלעים המפורסם של יפן הנקרא גן הריקות. מאות מבקרים מגיעים מדי יום להתבונן בגן הסלעים הזה. בגן ישנן 15 אבנים המסודרות כך שמכל נקודת מבט, אחת האבנים לפחות נסתרת מעין הצופה. יש החושבים שהגן מיצג את מושג האינסוף. יש האומרים שהאבן הבלתי נראית משקפת את המשמעות הנסתרת של היקום. המשימה שלכם תהיה למצוא את המשמעות של הגן עבורכם. זו הדרך של זרם הרינזאי זן לעורר אותנו להבנה עצמאית ונקיה של המציאות.

במקדש זה נקיים את שיחת הבוקר שלנו. נתרגל מדיטציה זאזן, נדבר על חוויות הבוקר, נעמיק ברזי טכניקות הרינזאי זן ואולי נצליח להבין מה הקול שמשמיעה מחיאת

כף יד אחת…
"היה צריך לסלק
מהגן הקר
אבנים נוספות."
סאישי ימגוצ'י

שוק נישיקי | שוטטות שוק וארוחת צהריים של נשנושי שוק
אחרי שהשקטנו את התודעה וחווינו את שני המקדשים האייקוניים של טוקיו, האחד בוהק בזהב והשני מסתורי ומעורר מחשבה, הגיע הזמן לעשות שוק. שוק נישיקי הוא השוק הססגוני של טוקיו. בשוק יש מסעדות וחנויות ממכר למגוון רב של מוצרים יפניים. נשלב בין שיטוט ברחובות השוק לנשנוש עצמאי של ארוחת צהריים בדוכני השוק ו/או במסעדותיו.

מקדש אלף ואחד פסלי האלה קאנון סנג'וסאנגנדו

מקדש סנג'וסאנגנדו ידוע בזכות 1001 פסלי האלה קאנון הערוכים בשורות בתוך אולם מוארך ובוהקים באור העמום. שמו של המקדש נגזר מ-33 המקטעים (סאנג'וסאן) שבין עמודי התמיכה של המבנה ההופכים אותו לאחד ממבני העץ הארוכים ביותר ביפן. אל 1000 הפסלים שבשורה נוסף הפסל המרכזי של האלה עם אלף ידיים. האלה קאנון היא אלת הרחמים והחמלה. המראה במקדש מרהיב ומעורר מחשבות על מרחב החמלה והרחמים שבחיינו.

מנוחה במלון
שיחת ערב במלון: תרגול מדיטציה, שיחת זן והתבוננות על אירועי היום.
את שעות הערב ננצל למנוחה, שוטטות עצמית וארוחה חופשית. מחר יום ארוך….

27 לפברואר קיוטו – משביל הפילוסופים לרובע הגישות

מקדש הכסף ג'ינקאקו-ג'י: אחרי ארוחת הבוקר ניסע למקדש הכסף. המקדש ייחודי בשל גינת הזן שלו שכוללת חול לבן מגורף הידוע בכינוי "ים החול הכסוף" ופירמידת חול (שיש האומרים שהיא מסמלת את הר פוג'י ויש המכנים אותה במה לצפייה בירח) וסלעים. כן מתאפיינים גני המקדש בצמחיה עשירה. יש הרואים בגן המקדש את הדוגמא היפה ביותר לגן יפני. במקדש גם חנות מזכרות גדולה וייחודית.

שביל הפילוסופים | הליכת זן
שביל הפילוסופים הוא אחד האתרים האהובים ביותר בטוקיו. השביל מאפשר הליכה בינות עצי הדובדבן לאורך תעלת מים צרה. לאורך השביל ממוקמים מספר מקדשים. השביל קרוי על שם פרופסור נישידה קיטרו, פרופסור לפילוסופיה מאוניברסיטת קיוטו (1870-1945) ששילב בין פילוסופית מזרח ומערב. תרגול מדיטציית הזן שלו כלל הליכה יומית לאורח השביל, פעמים רבות עם תלמידיו. אנחנו נחווה את ההליכה בשביל, נשלב בה שיחות זן קצרות ולמשך כשעתיים נחוש עצמנו כאותם תלמידי הזן של פרופסור קיטרו. נרגיש את המשמעות של הליכה לשם ההליכה, ללא מטרה תוך תשומת לב לנוכחות שלנו ולאחדות עם הדרך והטבע. מדי פעם נציץ לחנויות ובתי הקפה הקטנים הפזורים לאורך הדרך.

מקדש שיסנדו. בעבר ביתו של המשורר והקליגרף Ishikawa Jozan. היום מקדש סוטו זן. בעל אחד הגנים היפים ביותר בקיוטו. נטייל בגן בו הקול היחיד שנשמע הוא רחש עצי הבמבוק. נסיים בוקר רגוע שמיקם אותנו יפה בתוך ה"גן" הזה שנקרא זן.

ארוחת צהריים
מקדש השינטו: היאן – עולים על דרך האלים | שיחת צהריים
אחרי בוקר הזן, ניתן מקום לדת השינטו (דרך האלים), הדת שהייתה ביפן עוד לפני הזן ומתקיימת בהרמוניה עם הזן. מקדש היאן הוא אחד מהמקדשים החדשים בעיר ומפורסם בזכות גן האגם המעגלי שלו שמאפיין את עיצוב הגנים היפניים. זה המקום לבקש את ברכת האלים לילדים שלנו ולהצלחת נישואים של היקרים לנו. על רקע המקדש המרהיב נקיים את מדיטציית ושיחת הצהריים שלנו.

מנוחה והתרעננות במלון לקראת בילוי הערב

רובע הגישות: גיון וסמטת פונטוצ'ו – סיור בהדרכה צלם מקומי

רובע גיון הוא רובע הגישות המפורסם של קיוטו. סיור ברחובות מרוצפי האבן של הרובע לוקח אותנו ליפן של פעם, של בתי התה והברים וגם אל החנויות היוקרתיות והגלריות. חלק מרחובות הרובע הוכרזו רחובות לשימור.

סמטת פונטוצ'ו היא אחד מאזורי המסעדות החווייתיים ביותר בקיוטו. הסמטה דחוסה במסעדות משני צידיה ושלטי כניסה מוארים נותנים לה את האווירה הייחודית. הסמטה מקבילה לנהר קאמוגאווה והליכה בטיילת הנהר לאורות מסעדות הסמטה היא בלתי נשכחת.
נסיים את היום החוויתי שהתחיל במסלול הזן המפורסם בעולם והסתיים ברובע הגישות הייחודי. זו יפן!

ארוחת ערב עצמאית באזור המלון

28 לפברואר קיוטו – רכבת רנדן אל העבר

מקדש דאיטאקוג'י – מקדש טקס התה| שיחת בוקר
את הבוקר נתחיל במקדש דאיטאקוג'י בו נקיים גם את מדיטציית ושיחת הבוקר. מתחם המקדש כולל את אחד מגני הזן היפים ביותר ויש לו חשיבות בהתפתחות האומנות בקיוטו שכוללת את חדרי התה והגנים שלהם וציורי משיכות המכחול. נדבר על הקשר שבין קאליגרפיה וטקס התה לפילוספיית הזן ובכך נתחיל לבחון את המשמעות של זן ואומנות החיים. עוד נתגלגל עם בחינה זו עד רחובותיה הסואנים של טוקיו….

נסיעה לאראשיאמה בקו הרכבת העתיק רנדן

את המסע שלנו נמשיך קדימה (ואחורה בזמן) עם נסיעה בקו הרכבת רנדן, קו רכבות ישן שעובר בין עצי דובדבן וייקח אותנו למחוז אראשיאמה. נגיעה קטנה בחווית הרכבות היפנית לפני עידן רכבות השינקאנזן – בולט אליהן עוד נגיע…

נגיע לתחנת אראשיאמה. משמעות השם אראשיאמה הוא "יערות סערה" וכשערפל מכסה את פסגות ההרים שמקיפים אותה, אומרים שהאזור נראה כמו ציור משיכות מכחול סיני עתיק.
סימן ההיכר של אראשיאמה הוא גשר "מעבר הירח" שנותן השראה לאומנים ומשוררים.

מקדש טנריו-ג'י, אתר מורשת עולמית ואחד מחמשת מקדשי הזן הנחשבים של קיוטו
את המסע באראשיאמה נתחיל במקדש טנריו-ג'י, המקדש המרכזי של האזור. נתבונן בגן ובאולם הייחודי של המקדש ואחרי "ליל גיון" מאמש, נחזור ונשקיט התודעה.
נמשיך לאוקוצ'י סאנסו – ווילת ההרים. ווילה של שחקן מפורסם הידועה בזכות הגנים היחודיים שלה. באווירת הגנים נקיים את מדיטציית ושיחת צהריים.

אחרי תרגול הזן, נמשיך לשוטטות לאורך הנהר ורחובה הראשי של אראשיאמה ונבקר את "גשר מעבר הירח". נשלב בסיור את ארוחת הצהריים.
שביל יער הבמבוק: את הליכת אחר הצהריים שלנו נעשה בשביל יער הבמבוק. אם יתמזל מזלנו, רוח קלה תנשב ותחזק את תחושת הטבע בזמן ההליכה. יערות הבמבוק הגבוהים מאפשרים לנו לחוות את נוכחותו השקטה של הטבע, את חמקמקותו וגווניו של אור השמש ואת ההתמזגות שלנו, הצועדים הקטנים, ביקום.

"שריקת הרוח
בגדר הבמבוק – סיפור
המסופר לסירוגין."
סאישי ימגוצ'י

מקדש 1200 הפסלים אוטגי ננבוטסוג'י . מקדש ייחודי ובו 1200 פסלים של ראקן – הולכים נאמנים בדרך הבודהה, שלכל אחד מהם הבעת פנים שונה. מהי הבעת הפנים שלנו? מה חווינו עד כה בהליכתנו בדרך הבודהה? מה עוד צפוי לנו? רמז: מחר הר קויה וזרם השינגון…
לקראת ערב נחזור למרכז העיר. תוכלו לבחור בין הורדה במרכז העיר ושיטוט עצמאי-קניות (וחזרה עצמאית למלון) ולבין הורדה במלון. ארוחת ערב עצמאית ומנוחה לקראת המסע להר קויה.

1 במרץ – מסע להר קויה בעקבות קוקאי והבודהיזם האיזוטרי

מסע להר קויה בעקבות קוקאי, מיסד זרם השינגון – "המילה האמיתית" האיזוטרי. נכיר ונחווה את נימי זרמיה וגווניה של הרוח הבודהיסטית ונבלה בהר קויה לחוויה מיוחדת.
משמעות השם קוקאי הוא "ים הריקות" מושג אותו תרגלנו בימים האחרונים. היום הוא נודע בשם קובו דאישי, "המאסטר הגדול שהפיץ את הדהרמה" (הידע הבודהיסטי).
חברי זרם השינגון מאמינים, כמו קובו דאישי עצמו, שבאמצעות מנטרות, תנועות גוף והבעה באומנות של ציור (מנדלות) ומוסיקה, ניתן לחשוף את הבודהה הקדמון ממנו מוקרנות כל האלוהויות האחרות.
נתנתק ליום אחד מפילוסופית מהזן ולא נשכח שאנחנו עדיין בבודהיזם, עדין ביפן ועדיין בטבע… או כפי שאומר המשפט: יש דרכים רבות לטפס על ההר (הרוחני) שבסוף מגיעות לאותו מקום.
הר קויה היה גם יעד מסעו הראשון של המשורר באשו, משורר ההיקו המפורסם ואיש המסעות. בין המקדשים והמצבות, בעומק יער עצי הארז הוא חשב על החיים החולפים ועל מושג הסאבי, העצב המצוי במעגלי החיים והטבע. שם הוא קיבל החלטה לעזוב את הטירה בה הוא גר ולהקדיש את חייו להגות ולשירה. איזה תובנות יעלו בנו בהר? איזה החלטות נקבל? נדע כשנדע…

מקדש טוג'י (מקדש המערב) בקיוטו. אתר מורשת עולמית. אחד ממקדשי השינגון החשובים ביותר. במקדש המיוחד נעשה הכרות ראשונית עם הבודהה של הריפוי – יאקושי בודהה, ועם שליחי השמש והירח. נאמר שלום גם לפסל של קוקאי ונקבל ממנו את ברכת הדרך. קוקאי היה נזיר של מסעות וישנו מסלול מפורסם של עליה לרגל הכולל 88 מקדשים בעקבות הדרך שהלך בא קוקאי כשהפיץ את תורתו. נמשיך במסענו.

נסיעה חווייתית להר קויה | מדיטציית ושיחת בוקר
נגיע אל ההר המבודד, מרכז הלימוד של כת השינגון ולמשך חצי היום, נתנתק עוד יותר מהמולת העולם אל תוך השקט של הטבע, של עצמנו, ושל המקדשים והגנים. מסע רוחני משול לטיפוס על ההר. כולנו מטפסים, בשבילים שונים, אך מכוונים ומגיעים לאותה נקודה. האם נבין משהו אחרת או טוב יותר בדרך השינגון?

ארוחת צהריים

מתחם גאראן – מתחם המקדשים המרכזי של הר קויה
מספרים שכשקוקאי הגיע להר קויה, המטה שלו נתקע בענפי עץ אורן. סביב עץ האורן הוא התחיל לבנות את המתחם ועץ האורן נשאר עד היום. נסייר במקדש הייחודי ונחוש באווירה של מחפשי הדרך שהקימו מרכז לימוד לתלמידים שיבואו. נפגוש את הבודהה הקוסמי, הבודהה המרכזי של השינגון שביחד עם הפסלים והציורים שסובבים אותו יוצרים מנדלה תלת מימדית.

מקדש אקונואין
אחרי שהתחברנו והצטרפנו למסע של קוקאי, נבקר במקדש בו נמצא המאוזוליאום שלו. אולי נזיל דמעה עם ההבנות שכל דבר מגיע לסיומו ויחד עם זאת נחווה את אחד משילובי היין והיאנג המטלטלים של החיים והמוות והקבלה שלהם כמקור אחד של השני. תעזור לנו למחות את הדמעה העובדה שאומרים שקוקאי לא מת אלא נמצא במדיטציה נצחית ומקל על כל המבקשים הקלה בסבלות החיים. המקדש נמצא במתחם מיוער ובו נפגוש מספר פסלים ונקודות מעניינות כמו את Jizo, הבדוהיסאטווה (אדם שהגיע להארה ובחר להישאר בעולם הזה בשביל לעזור לאחרים) של הילדים והנוסעים (נקבל את ברכתו להמשך המסע..), גשר גוביונואהאשי, מערת מירוקו בה נוכל לאבחן האם אנחנו אנשים טובים או רעים וכמובן את המאוזוליאום בו נמצא קובו דאשי במדיטציה הנצחית. במתחם נמצא גם בית קברות שמומלץ לבקר בו גם בלילה…

זמן חופשי במקדש בו נאכל את ארוחת הערב, נקיים את שיחת הזן ונלון

ארוחת ערב מסורתית במקדש

שיחת ערב ומדיטציה מאוחרת באווירה המיוחדת של המקדש

2 במרץ רכבת הבולט – שינקאנזן, מרחצאות ולינה בבית הארחה

היום נקום מוקדם, כיאה לשהותנו במקדש ונתרגל מדיטציית בוקר. אחרי ארוחת הבוקר נרד מהר קויה ונחזור לתחנת הרכבת של אוסקה.

רכבת הבולט לאודאוורה
רכבות הן סימן היכר יפני ורכבות מהירות הן חוויה ייחודית של דיוק, שירות, מהירות ויעילות. נסיעה ברכבת המהירה תמחיש לנו שוב שגם בחלק הפיסי של המסע, ההנאה מהדרך חשובה לא פחות מההנאה מהיעד. במהלך הנסיעה נאכל ארוחת צהרים ארוזה בקופסא (בנטו), על פי המסורת…

" שדה האורז
שנקצר, משתרע גם
בתוך הרכבת."
סאישי ימגוצ'י

פארק אודאוורה – שיחת צהריים
נרד מהרכבת באודאוורה ונקפוץ לפארק אודווארה המשקיף לטירת אודאוורה. שם נקיים את מדיטציית ושיחת הצהריים שלנו שתעסוק גם בחוויות הצפויות לנו למחרת: הר פוג'י ופסטיבל פריחת הדובדבן.

מרחצאות חמים
אחרי שיחת הצהריים, ניסע להקונה שהיא חלק מהפארק הלאומי הר פוג'י. הקונה היא אחד היעדים המועדפים על יפנים ותיירים המעוניינים לקחת הפסקה מההמולה היפנית. עבורנו, זו תהיה מנוחה לקראת ההמולה של טוקיו… העירה ידועה בנוף להר פוג'י, באגם אשי ובמעיינות החמים שלה.
אחרי צ'ק אין בבית ההארחה, נקדיש את הזמן להירגעות וטבילה במים החמים. הביאו בגדי ים!

ארוחת ערב בבית ההארחה
לילה טוב ורגוע, תחושה מאוזנת של רוגע והתרגשות ליום המחרת.

"הלילה ארוך –
קול המים מספר
את מחשבותי"
באשו

 

3 במרץ הר פוגי' ופריחת הדובדבן

" אהובתי היא העלמה
פוג'י שמעל העננים
כשאנו נפגשים
ביום בהיר, אני רואה
את אורה המושלג"
שיר טנקה של נזיר הזן הקואין
נולד בכפר הרה
לרגלי הר פוגי

האם יתגלה לנו הר פוג'י במלא הדרו?
הטאואיזם אומר שאנחנו צריכים לאפשר לדברים לקרות ואז לשחרר. אנחנו מאפשרים לעצמנו לראות את הר פוג'י. לראות את הר פוג'י זו חווית טבע רוחנית שיכולה להיחקק בזיכרוננו לעד. ואם יהיה מעונן ומעורפל וההר יעלם? האם נוכל להיות שמחים ומאושרים ללא תלות בנסיבות החיצוניות? האם נוכל ללמוד מזה שעור חשוב יותר אפילו מלראות את ההר עצמו?

שיחת בוקר במקדש האקונה
מקדש האקונה שוכן למרגלות הר האקון על חוף אגם אשי. המבנים של המקדש מתחבאים ביער וניתן לאתר אותו על פי שער הטורלי המסורתי. המקדש ישרה קסם על מדיטציית הבוקר שלנו והוא יפה במיוחד בערפל…

שיט באגם אשי – הר פוג'י
דרך פסטורלית לחוות את מראה הר פוג'י. גובהו של הר פוג'י 3776 מטר והוא ההר הגבוה ביותר ביפן. ההר הוולקני, שמעוצב בצורה סימטרית כמעט מושלמת ומושלג בפסגתו, נחשב להר מקודש ומקור השראה לאומנים רבים. פירוש השם פוג'י יכול להיות בן אלמוות ויכול להיות לא נגמר. גירסה אחרת אומרת שההר נקרא על שם אל האש פוצ'י.

פסטיבל קוואזו – פריחת הדובדבן
נמשיך לסמל התרבותי המשמעותי השני של יפן – פסטיבל פריחת הדובדבן. את ארוחת הצהריים נאכל במהלך הנסיעה על מנת שנספיק להגיע מבעוד מועד לקוואזו. קוואזו מאפשרת הזדמנות מוקדמת לחזות בפריחת הדובדבן וכשני מיליון איש מנצלים זאת מדי שנה. התקופה של סוף פברואר תחילת מרץ נחשבת הטובה ביותר (אולם הדבר תלוי במזג האוויר באותה שנה). הפסטיבל מתרחש על גדות נהר קוואזו שפריחת הדובדבן לאורכו נמשכת כארבעה קילומטר.

"דברים רבים
עולים בזיכרוני;
פריחת הדובדבן!"

בשו, רשימות של תרמיל גב

נסיעת ערב לטוקיו! שיחת ערב במהלך הנסיעה.
אחרי הערב במעיינות החמים, הבוקר במקדש השינטו, השיט על האגם וחווית הר פוג'י שנגלה או לא נגלה ופסטיבל פריחת הדובדבן, נשייט לנו במיניבוס אל היעד האחרון של הטיול ואל החלק הרביעי של המסע – טוקיו! נתרגל במהלך הנסיעה מדיטציה מתאימה ונכין את תודעתנו לשינוי. הלילה נהיה Big in Japan. תנו למסיבה להתחיל!!!
צ'ק אין במלון וערב חופשי

4 במרץ טוקיו – החגיגה מתחילה: לוחמי סומו, מקדש סנסו-ג'י, מעבר שיבויה, הארג'וקו, שינג'וקו וסבב בארים.

אימון לוחמי סומו. הבוקר נקום מוקדם ונצפה באימון לוחמי סומו. אחרי האימון נחזור למלון לארוחת הבוקר.
פארק סומידה – שיחת בוקר. את שיחת ומדיטציית הבוקר נקים בפארק סומידה המצוי לאורך נהר סומידה שעובר בטוקיו. נתבונן בנהר ובעצי הדובדבן, נירגע מאימוני הסומו וננוח לקראת היום הארוך שמצפה לנו.

אסאקוסה ומקדש סנסו – ג'י. שני מוקדי הענין שלנו ברובע הזה הם מקדש סנסו ג'י והרחוב המוביל אליו. מקדש סנסו – ג'י הוא המקדש המפורסם והפופולארי ביותר בטוקיו. המקדש מוקדש לאלת הרחמים הבודהיסטית קנון אותה פגשנו בקיוטו. הזדמנות נוספת להצטרף לקהל המאמינים ולבקש מחסה בחמלה והאמפטיה של הדרך הבודהיסטית. במקדש נפגוש גם את פסל נאדי בוטוקאסן בודהה שתמצאו אותו חלק במיוחד מהליטופים של המאמינים המבקשים מזל ובריאות. המקדש ידוע בשער הכניסה המרשים וכאמור ברחוב המוביל אליו שגם בפתחו שער מרשים. רחוב נאקאמיסה שמוביל למקדש מכיל עשרות חנויות של פריטים מסורתיים והוא מהווה הזדמנות מצוינת לבחון אותם ולרכוש את מי מהפריטים שיאפשר לכם לשמר את זיכרונות יפן אחרי שנחזור. בקצה הרחוב נוכל להבחין במרכז המבקרים המצוי בבניין מיוחד ובו גם בית קפה עם תצפית מהנה על רחוב נאקאמיסה. תתגלה אלינו גם הלהבה המוזהבת של בנין מבשלת הבירה היבשה אסאי ואולי נחלוף ליד אחד הברים העתיקים ביפן: קאמיה.

שיבויה. זמן להעלות הילוך. ניסע לרובע שיבויה המפורסם במעבר החציה העצום וההומה שלו. בחזית תחנת שיבויה נמצא פסל הכלב האצ'יקו שחיכה לאדונו בתחנה למעלה מעשר שנים (סרט הוסרט על הסיפור המרגש הזה בכיכובו של ריצ'ארד גיר).

אחרי ארוחת צהריים נצא לשיטוט ברובע ההומה והרב גוני ונתחיל לחוות את המולת טוקיו המודרנית המפורסמת. וזו רק ההתחלה…

הראג'וקו- העולם שייך לצעירים. האראג'וקו הוא רובע אופנת הצעירים מצד אחד ורובע קניות יוקרה מצד שני. תלוי באיזה רחוב אתם הולכים. ניקח לנו כשעה להתרשם ממה שצעירי טוקיו קונים היום. בדרך כלל, הרחוב הראשי בו מתרחש ההמולה, טאקשיטה, צפוף והומה והתזוזה בו נעשית בצמידות למי שלפניכם ואחריכם.

שינג'וקו – רובע הבילויים והחטאים. אם הרגשתם "אבודים בטוקיו" בשיבויה וצעירים לנצח בהראג'וקו, ברוכים הבאים לש'ינג'וקו. באזור המערבי – זהו רובע בתי משרדים. בחלקו המזרחי – עולם אחר. מרכז בילויים וחיי לילה שכולל את רובע הברים הקטנים גולדן גאי ורובע התענוגות קאבוקיצ'ו. הכנו לכם סיור לילה בו נטעם אוכל מקומי, נצפה במיומנויות חותך הטונה, נלך לאיבוד ברחוב התענוגות קאבוקיצ'ו ונסיים במתחם הברים האינטימיים גולדן גאי שמתעורר לפעילות רק בשעות הערב המאוחרות עד אחרון שיכורי עלות השחר.

" באותו פונדק
לנו יחד – זונות
תלתן וירח"
באשו

 

5 במרץ מקדש זוג'ו-ג'י, טקס התה וסיור לילה ברובע המטורף אקיבארה, רובע האלקטרוניקה, האנימציה, בתי קפה חוויתיים ואורות ניאון אינסופיים.

בוקר טוב! זוכרים שהתחלנו אתמול ברגוע ואיפה סיימנו… מוכנים לעוד סיבוב? זו התוכנית…
מקדש זוג'ו ג'י – שיחת בוקר. את הבוקר נתחיל בשיחה ומדיטציה במקדש זוג'ו ג'י שליד מגדל טוקיו (ונזכה להציץ גם במגדל…).

שיודום והאמאריקיו. אחרי שיחת הבוקר נכיר את אחד הרבעים החדשים של טוקיו – שיודום ואת הפארק הנרחב האמאריקיו הסמוך אליו.

האפואן – שיחת צהריים. אנחנו עדיין נשארים בצד הרגוע של היום ונשב למדיטציה ושיחה בגן האפואן. משמעות השם היא: גן שמונה נקודות המבט, כלומר יופי מכל זווית. ייחודיותי של הגן הוא בעצי הבונסאי. נשוחח על טקס התה, משמעותו והחיבור שלו לזן.

ארוחת צהריים וטקס התה. בין האלכוהול של אתמול למסיבה של הערב, זמן להתמסר ולחוות את טקס התה שהוא אחד מסמליה הבולטים של התרבות היפנית.

אקיבארה – רובע האלקטרוניקה. טוב, הייתם בשינג'וקו אז תהיו מוכנים לאקיבארה. הרובע מפורסם בזכות חנויות האלקטרוניקה וחנויות הקשורות לאנימה ומאנגה (סרטים וספרים מצוירים) שהם חלק מהותי באומנות היפנית. בתוכנית: ביקור בחנויות אנימה ומאנגה וקפה ב – Maid Cafe בו נחווה עוד פן של התרבות היפנית שהולדתו באקיבארה: קפה בו המלצרים לבושים כמשרתים והמלצריות כחדרניות…

ערב קריוקי – אי אפשר להיות ביפן ולא להשתתף בערב קריוקי…

6 במרץ מוזיאון מורי לאומנות, רובע היוקרה גנזה וקניות, תצפית למפרץ טוקיו וארוחת ערב לסיכום ופרידה.

גבעת רפונג'י – מדיטציית ושיחת בוקר. רפונג'י הוא רובע חדיש בטוקיו שנחשב ל"עיר בתוך עיר" והוא כולל בתי מגורים, מוזיאון, גנים, משרדים, מסעדות, ברים ובתי קפה.

מוזיאון מורי: מוזיאון מורי לאומנות ממוקם בקומות 52-53 בבנין המצוי במתחם מודרני ברובע רפונג'י. ביקור במוזיאון כולל תצפית מרהיבה על טוקיו ותצוגה של תערוכות מתחלפות של אומנים מכל העולם בנושאים פילוסופיים – רוחניים בד"כ. במועד ביקורנו תוצג התערוכה לראות ולהאמין של האמן ליאונרדו ארליך. התערוכה מציעה התנסויות מפתיעות לתפיסת המציאות שלנו ותהווה השלמה מודרנית לשיחות הפילוסופיות מתחילת המסע ולהתנסויות שלנו בתפיסת ותיעוד המציאות.

גינזה: את צהרי היום נבלה בגינזה, רובע החנויות והגלריות היוקרתי של טוקיו. נשוטט, נתרשם, נאכל ונקנה באופן עצמאי.

אודאיבה – שיחת ערב עם נוף למפרץ טוקיו וגשר הקשת. ערב אחרון בטוקיו. זיכרונות, רגשות ומחשבות מתערבבים. נתרגל מדיטציה שתעזור לנו להתחיל במסע ההפנמה והמשמעות של החוויה שעברנו ולחבר את קושי הפרידה הקריבה עם שמחת החזרה לבית וליקרים לנו. ניתן לנוף הייחודי לעטוף אותנו בשתיקתנו בעודנו יושבים באי המלאכותי אודאיבה.

ארוחת ערב: "להתראות יפן"

7 במרץ נפרדים מטוקיו. פארק אואנו והשוק הגדול אמיוקו. 

פארק אואנו. מדיטציה ושיחת הבוקר האחרונה בטוקיו ובטיול לקראת החזרה הביתה (נדבר/נשתוק חופשי בטיסה חזרה.. לא לדאוג..). סיור נינוח בפרק לפרידה מנוף הגנים היפני.

שוק אמיוקו. נחשב לאחד השווקים הגדולים והיפים באסיה. בשוק הססגוני נוכל לשוטט, לקנות עוד דבר או יותר אם אתם גם בעניין של מותגים מזויפים, לנשנש את ארוחת הצהריים בדוכני ומסעדות הרחוב ו…הביתה.

נצא לנמל התעופה נאריטה ובשתי הטיסות שלנו חזרה, נעבד את כל מה שעברנו, אולי נרשום לעצמנו רשימות, אולי נקבל החלטות לחיים ונבטיח לעצמנו שליפן עוד נחזור.

" מעל שדה קמל,
המטוס פורש את כנפיו
ושולף את גלגליו"
סאישי ימגוצ'י

מסע זן – מיינדפולנס קבוצתי ליפן היא חוויה ייחודית שזיו עיצב במטרה לאפשר למשתתפים לשלב בין המסע היפני למסע אישי שכולל התבוננות – הכרות – הבנה ותובנות אותם יקחו לכל החיים.

 

ריטריטיול – לשתף את החוש השישי

"מסע אחרי האמת הוא למידת האמת עם גוף ונפש" זן מאסטר דוגן

המסע שלנו ליפן הוא במתכונת ריטריטול. ריטריטיול הוא טיול עם משמעות. טיול שבנוסף לחוויות החושים, הנופים, הרחובות והסמטאות, המסעדות והברים הקטנים, המקדשים, הגנים הייחודיים והמפגשים האנושיים, מאפשר לכל אחד מסע אישי, עם עצמו ואל עצמו.

כשאנחנו מטיילים במדינה אחרת וביחוד במדינה כמו יפן, התודעה נפתחת. טרדות היום יום מתעמעמות. התחושות של המסע, על כל החושים: מראות, ריחות, קולות, הליכה ומגע וטעם פותחים חלונות, דלתות ושבילים בתודעתנו שבדרך כלל אנחנו לא מגיעים אליהם.

ב-ריטריטיול אנחנו מקדישים זמן גם לחוש השישי שלנו שהוא התודעה. באמצעות תרגולים מעולמות הזן והמיינדפולנס על גווניהם הרחבים הכוללים גם מודעות להליכה, כתיבה, צילום, תיעוד ושיתוף וגם תרגולים ייחודיים לחקר ואימון התודעה אנחנו מאחדים את המסע הפיסי והמנטאלי לכדי חוויה אישית מאירה, עמוקה ומשמעותית.

מנחה הטיול, זיו סגל, יאפשר לקבוצה כקבוצה ולכל אחד ממשתפי הטיול לחוות מסע ייחודי ומשמעותי. הדבר יעשה באמצעות תרגילי מדיטציה, שיחות, לימוד מיומנויות מיינדפולנס (מודעות) ותרגולים המשולבים במהלך החוויתי של המסע.

ואין מדינה טובה יותר לחוויה כזו מאשר יפן. ואין עונה פותחת לב ורגשות כמו האביב.

פילוסופיית הזן שהשפיעה על התרבות והמנהגים היפניים ושאת סימניה ניתן למצוא ולגלות כמעט בכל דבר הביאה לכך שיפן, על מקדשיה, רחובותיה, נופיה, הפסטיבלים, המולת הערים המודרניות, כולל אולמות הפאצ'ינקו ומלונות האהבה, תחנות הרכבת והרכבות המהירות, המלונות עם החדרים הקטנים והמאובזרים וקפסולות השינה, האוכל והברים האינטימיים, כל אלו הם גן אחד גדול לחוויית מסע של גוף ונפש.

" גבעות הקיץ –
אתפלל לקבקבי
תחילת המסע!"
מתוך: מאצ'ו באשו, הדרך הצרה לאוקו, הוצאת חרגול

להיות אמן זן של החיים

" איש צעיר בא אל מורה הזן גנשה ושאל: "באתי הנה לחפש את את האמת.
מאיפה נכנסים לעולם הזן?"
אמר לו המורה, "אתה שומע את קול פכפוך הפלג בהר?"
"כן אני שומע"
"היכנס משם."

מתוך: שיחות מטורפות, יעקב רז

זן זו מסורת תרגול שמטרתה לאפשר לאדם לפגוש את עצמו ואת המציאות בצורה ישירה וצלולה. שורשיו של הזן בשלוש פילוסופיות: בודהיזם שמקורו בהודו וטאואיזם וקונפוציוניזם שמקורם בסין. מסין הגיע הזן ליפן והפך להיות לפילוסופיה המנחה המרכזית, במקביל לדת השינטו, דרך האלים. אחד המאפיינים המשמעותיים של הזן והבודהיזם הוא שהם אינם דת ולא נועדו להיות תחליף או להתחרות בדת. הם נועדו לאפשר לאדם להשתחרר מגורמי הסבל והחוויה העכורה בחייו לטובת חיים מאושרים, משוחררים ומיטיבים לו, לאהוביו, לקהילתו ולסביבתו.
הזן התפתח לשתי מסורות מרכזיות אליהן ניחשף במסע הזן היפני שלנו:

סוטו זן: זרם שרואה במדיטציה את התרגול המשמעותי ומניח שהארה (הבנה ישירה וצלולה של עצמנו ושל המציאות ונוכחות מלאה במה שקורה) תגיע כתוצאה מתהליך עבודה הדרגתי וממושך.

רינזאי זן: זרם שמניח שהארה תגיע בעקבות רגע מכונן שניתן לעודד את קיומו גם באמצעות קואנים – שאלות ללא פשר מיידי שמניעות תהליך של התבוננות והבנה.

" כאשר האדם משיג דרגה כזו של התפתחות רוחנית הוא נהיה אמן הזן של החיים…. ידיו ורגליו הם המכחולים והיקום כולו הוא בד הציור שעליו הוא מציר את חייו" ד.ט סוזוקי
"זה כמו אדם המחפש דג. עליו ראשית להתבונן במים. דגים הם תוצר של המים. מחוץ למים אין דגים. בדיוק כך אתה אשר רוצה לחפש את הבודהה, חייב ראשית כל להתבונן לתוך דעתך. הבודהה הינו תוצר של הדעת. מחוץ לדעת אין בודהה".

מאסטר הקואין

מיינדפולנס – מודעות ונוכחות, מתייחס לחלק היישומי של התרגול הרוחני. תרגילי מיינדפולנס יכולים להשתלב בכל פעילות היום יום ו/או להשתמש בה כבסיס לשינוי, השתחררות מגורמי סבל והשפעה לטובה על חווית המציאות. במהלך המסע נלמד מספר רב של תרגילי מיינדפולנס וניישם אותם בהתאמה עם התרחשויות הטיול. כך נוכל לחוש בהדרגה איך במקביל למסע החושי, מתרחש אצלנו משהו חדש מבפנים.
בחלק הראשון של המסע שלנו, מאוסקה, דרך קיוטו, הר קויה, הר פוג'י ופסטיבל פריחת הדובדבן, נכיר את יסודות פילוסופיית הזן, נבקר במקדשי זן, נתרגל מדיטציית זן ונתבונן בנוכחות של הזן בחוויה היפנית.
בחלק השני של המסע שלנו, שלושה וחצי ימים בעיר הגדולה והמלהיבה בעולם, טוקיו, נמשיך להינות מהבנות הזן שפיתחנו ונוסיף להם תרגלי מיינדפולנס שמאפשרים להרחיב ולהעמיק את המודעות לחווית הטיול והחיים שלנו.
מרכיב משמעותי בדרך הזן הוא השהיה בטבע והחוויה של הטבע בדרך ייחודית שמשמעותה ביטול ההפרדה ביננו לבין הטבע. כשנטייל בגני הזן, בשביל הפילוסופים, בין עצי הדובדבן, בגנים ובפארקים, נחדד את הנוכחות שלנו ונבחן את יכולתנו להיות אחד עם הנוף. מי יודע, אולי נחוש שאנחנו הנוף, אולי נבין אחרת את מושג הזמן, אולי נחשוב שאנחנו בני אלמוות?
אז אנחנו מתחילים את המסע באוסקה וחווים התלהבות יפנית, ממשיכים לשלושה ימים בקיוטו, עיר הזן, הגנים והרוח, העיר שגם סטיב ג'ובס היה חוזר אליה לקבל השראה, לומדים וחווים זן במקדשים, בגנים, בשביל הפילוסופים ובשביל עצי הבמבוק, לוקחים כיוון אחר להר קויה והבודהיזם האיזוטרי, מגיעים עם תודעה ערה לחווית הר פוג'י ופריחת הדובדבן ומסיימים בחגיגה עירונית אחת גדולה, רב קוטבית ומרגשת, בעיר טוקיו.

מעניין יהיה לראות מי תהיו כשתחזרו הביתה מהמסע שלנו….

מסע זן יפני
לאן?יפן
מתי?
24.2-8.3.18
מה?
התפתחות אישית
עם?
זיו סגל
5990 $
לחץ\י להורדת טופס הרשמה »

מועדון הלקוחות של סורנטו

השותפים שלנו

elal
adanim
lavender
amadeus
ripple
לפרטים נוספים צור קשר:
שינוי גודל גופנים